Rok 2021 w świecie islamu – podsumowanie

14.01.2022 | | 0 komentarzy

Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem minionego roku, było wycofanie się USA z Afganistanu i błyskawiczne przejęcie władzy przez talibów. Nowy prezydent, Joe Biden podtrzymał decyzję  poprzednika i zakończył dwudziestoletnią obecność Amerykanów i ich demokracji w tym kraju. Tym samym, zakończyła się wspomniana w przewodniku W świecie Islamu „pokraczna demokracja”, jak ją określił arabista prof. Danecki. To, co się tam obecnie dzieje, w niczym nie odbiega od zasad prawa muzułmańskiego – szariatu i czego nie należałoby się spodziewać. Jak na przykład wylania zapasów alkoholu, czy zakazu samotnych podróży kobietom, bez męskiej opieki. Rok 2022 stawia pytanie, jak ten kraj, którego finanse były dotychczas w 40% sponsorowane przez wspólnotę międzynarodową, poradzi sobie ekonomicznie.

Przebojem roku, stała się szczepionka Pfizer/BioNTech, podawana w ramach walki z Covid ludziom na całym świecie. Mało kto jednak wie, że firma BioNTech jest własnością tureckiego, muzułmańskiego małżeństwa Ugur Sahin i Ozlem Tureci, pary imigrantów, którzy założyli ją w 2008 r. w Niemczech.

Koniec roku, przyniósł wystrzelenie w kosmos, kolejnej irańskiej rakiety Simorgh (pers. Feniks). Miała ona wynieść na orbitę kilka satelitów, co prawdopodobnie nie do końca się udało. Start tej rakiety, odbył się w tle trwających w Wiedniu negocjacji Iranu z państwami – sygnatariuszami umowy nuklearnej i pośrednio z USA. Umowa ta, zwana JCPOA, zawarta ostatecznie w 2015 r. została zerwana przez administrację prezydenta Donalda Trumpa w 2018 r., z naruszeniem zasad prawa międzynarodowego. Powrót do stołu obrad i nadzieja na osiągnięcie porozumienia, spędza sen z powiek rządowi Izraela i koncernom energetycznym. Gdyby bowiem Iran mógł legalnie sprzedawać swoją ropę i gaz na rynku międzynarodowym, ceny tych surowców bez wątpienia uległyby znacznej obniżce. Kwestia ta ma znaczenie ekonomiczne także dla Polski, która tradycyjnie miała z tym krajem dobre stosunki.

W minionym roku, ruszyła pierwsza elektrownia atomowa w świecie arabskim – Barakat w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Uruchomiona we współpracy i w oparciu o technologię koreańską, dowodzi, że postęp techniczny nie jest obcy światu islamu. Elektrownia atomowa, pracuje także od 2011 r. w Iranie, a w planie jest także uruchomienie kilku elektrowni w Arabii Saudyjskiej.

Ciekawe wydarzenia miały miejsce w Azji Środkowej. W Chiwie w Uzbekistanie odbyła się konferencja prezydentów 26 krajów turkijskich. Trwają przygotowania, do konferencji w Samarkandzie poświęconej prawom człowieka. Dowodzi to aktywnego włączenia się poradzieckich krajów muzułmańskich w politykę międzynarodową. Wypada także, zwrócić uwagę, na turecką inicjatywę skierowaną na Afrykę. Grudniowe spotkanie w Stambule, prezydenta Erdogana i 16 przywódców krajów afrykańskich, miało w tle ambitne plany eksportowe tureckiego przemysłu zbrojeniowego. Jednak Erdogan wystąpił kolejny raz, jako islamski adwokat praw mieszkańców kontynentu zamieszkanego przez 1,3 miliarda ludzi.

Toczyły się i nadal toczą wojny w Jemenie, Libii i Syrii. Szansą na pokój wydają się być wybory prezydenckie w Libii, o ile dojdą do skutku.

Egipt ogłosił ukończenie budowy swojej „piramidy XXI” wieku, nowej stolicy, położonej 45 km na wschód od Kairu. „Nowy Kair” ma być wizytówką kraju faraonów, wykorzystującą najnowsze technologie i zdobycze cywilizacyjne.

Nasz z kolei kraj, spotkał się z niespodziewanym napływem muzułmańskich uchodźców, przez „zieloną granicę” z Białorusią. Akcja ta, niewątpliwie skoordynowana i zorganizowana przez sąsiadów, wzbudziła wielkie emocje i debatę publiczną w polskim społeczeństwie. Przy okazji „odkryto”, że w Polsce żyją od wieków muzułmanie, którzy udostępnili swoje cmentarze w Bohonikach i Kruszynianach, nieszczęsnym ofiarom akcji służb białoruskich.

Pandemia mimo wszystko oszczędziła świat islamu. Najwięcej zachorowań odnotowała Turcja (7 miejsce na świecie), jednak ofiar śmiertelnych, jest tam znacznie mniej niż w Polsce (15 miejsce). Kolejny, wg statystyk kraj islamski Iran (11 miejsce), mający blisko 85 mln mieszkańców, odnotował 6 mln chorych, wobec naszych 4 mln i 135 tys. ofiar, wobec naszych blisko 100 tys. Najludniejszy kraj muzułmański świata Indonezja, jest zaraz przed Polską pod względem ilości chorych, lecz tuż przed Iranem pod względem ofiar. Poziom wyszczepienia Polaków jest zbliżony do Jordanii, a daleko nam np. do Maroka, które deklaruje wyszczepienie na poziomie 74% populacji.

I na koniec – coś ze świata kultury. Na ekrany polskich kin w ub. roku, weszły trzy filmy związane ze światem islamu. Tunezyjsko- francuski Arab Blues, komedia, z udziałem wygnanej z Iranu aktorki  Golshifteh Farahani, białoruski – sic! dramat Poufne lekcje perskiego i irański dramat w stylu Kieślowskiego Ballada o białej krowie. Najnowszy film dwukrotnego zdobywcy Oscara Asghara Farhadiego Bohater wyróżniono Złota Palmą w Cannes i kolejną nominacją do Oscara   

Zbigniew Mielczarek 3.01.2022

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *