Iran

Przewodnik po kraju ajatollahów

Najnowsze, rozszerzone wydanie kompleksowego przewodnika po Iranie – dla fascynatów, backpackersów, turystów i wszystkich ciekawych świata!
;

O KSIĄŻCE

Iran. Przewodnik po kraju Ajotollahów jest jak irańska uczta. Jest wyraziście, sycąco i smakowicie. Przewodnik ten powstał dzięki licznym podróżom Zbigniewa Mielczarka w okolice Zatoki Perskiej oraz dzięki jego fascynacji tym rejonem. Pasja ta została połączona z naukową dociekliwością i wiedzą podróżnika „praktykującego”. Autor przybliża historię tego fascynującego państwa, wyjaśnia specyfikę irańskiego społeczeństwa, uwarunkowania polityczne i gospodarcze, ale daje nam też klucze do poznania świata filmu, literatury, religii, polityki mieszkaniowej czy piłki nożnej. 

Co szczególnie cenne przewodnik opisuje nie tylko najważniejsze i najciekawsze atrakcje, ale także kulturowe smaczki i punkty często pomijane podczas podróży. Dba też o wymiar praktyczny – zbłąkany zwiedzający odnajdzie tu wskazówki dotyczące cen w hotelach, porady w kwestiach transportu, a także listy oryginalnych restauracji. Przydatny jest też słowniczek podstawowych pojęć i zwrotów. Piękne zdjęcia sprawiają, że lektura jest ucztą dla oka i pozwala przygotować się na bliskowschodnie feerie targowisk, dań i ubiorów. 

Mielczarek odważnie polemizuje z obiegowymi opiniami na temat Iranu, dementuje stereotypy, przybliża dalekie i oswaja niezrozumiane. Przewodnik po kraju Ajatollahów jest publikacją na czasy postturystyki, kiedy odwiedzający dostrzegają swoją odpowiedzialność, kiedy podróż staje się bezpośrednim spotkaniem z Innym. 

Książka Mielczarka jest dla tych planujących podróż, tych, co wolą tylko wędrować palcem po mapie i wszystkich tych, którzy spragnieni są mądrej i uczciwej literatury faktu. Nie pozostaje mi nic innego, jak polecić czytelnikom tę ucztę dla zmysłów, ducha i umysłu i życzyć: nusz-e dżan!

W środku

^

Historia Iranu

Kilka tysięcy lat w pigułce

^

Atrakcje

Najważniejsze miasta i smaczki daleko od szosy

^

Kuchnia

Polecenia gastronomiczne i rozpisane rodzaje kebabów!

^

Praktyczne wskazówki

Transport, restauracje, ceny w hotelach

^

Obyczaje

Zasady ubioru, zachowania przy stole i tajniki islamu

^

Relacje z Polską

Szukanie płaszczyzny porozumienia

Dlaczego Iran?

Iran ma historię nieco podobną do dziejów Polski. Przez ten rozległy kraj przez wieki ciągnęły różne obce armie, zagrażając narodowej tożsamości jego mieszkańców. W najnowszej historii obu państw pomiędzy rewolucją Solidarności i powstaniem przeciw szachowi. Oprócz spodni, wymyśonych jeszcze przez Sasanidów, szachów, kotów perskich i baśni Szecherezady zawdzięczamy Persom wiele dokonań z dziedziny nauki, literatury i sztuki, a ostatnio także kina.

Eksperyment irański wciąż trwa i w wiek dojrzały wkroczyło pokolenie, które urodziło się już w Republice Islamskiej. Społeczeństwo jest młode i mało kto pamięta zarówno Szachinszacha, jak i ojca rewolucji – Imama Chomeiniego. Irańczycy wciąż jednak pozostają wierni jego słowom, których nieco przewrotnie użyto jako motto tej książki. Owszem, piją colę (islamską lub licencyjną), jedzą pizze i spaghetti, żelują włosy i malują paznokcie. Jednak ci młodzi ludzie zachowują głęboką wiarę i dumę narodową ze swojego kraju. 

Na koniec – last but not least – gospodarka i polityka społeczna. Powie ktoś, że wszystko załatwia ropa naftowa. Owszem, ale szacunek budzi konsekwencja w utrzymaniu polityki względnego egalitaryzmu i solidarności społecznej. Olbrzymi przyrost ludności, jaki nastąpił po rewolucji (podwojenie jej liczby), oraz starania o zaspokojenie jej potrzeb w warunkach międzynarodowej izolacji i sankcji ekonomicznych zasługują na uwagę.

Iran jest zaskakująco normalnym i nowoczesnym krajem, bezpiecznym i przyjaznym turystom. Gościnność Iarńczyów zwykle zdumiewa, a sympatia okazwana Polakom wzrusza. Podobne są bowiem, jak już wspomnianno, zarówno historia Polski i Persji, jak i poczucie patriotyzmu oraz rewolucja Solidarności i obalenie monarchii. Surowe gesty ajatollahów traktowane są przez młode w większości społeczeństwo z przymrużeniem oka. Ilość atrakcji turystycznych jest trudna do ogarnięcia, a kultura i dorobek intelektualny budzą szacunek. Sankcje polityczne i gospodarcze Zachodu na wiele lat odcięły ten ambitny kraj od reszty świata. Po ich zniesieniu spodziewany jest boom turystyczny, który może wiele zmienić. Śpieszmy zatem, póki Irańczycy są tak otwarci i ciekawi innych ludzi.

Rodziałów

Stron

W Iranie w 2015 roku mieszkało 82 800 000 ludzi, a samo państwo ma powierzchnię 1 648 195 km². Historia tych terenów sięga kilku tysięcy lat przed Chrystusem. Książka Mielczarka przedstawia te dzieje i teraźniejszość całościowo i interesująco. To są 533 strony prawdziwego konkretu!

Spójrz do środka

Gorąco polecam wszystkim, którzy podczas podróży chcą głębiej wniknąć w kulturę perską, a nie tylko oglądać zabytki.

Blog Bar Świat

kup teraz!

 

o autorze

Zbigniew Mielczarek jest doświadczonym pilotem wycieczek zagranicznych, a przede wszystkim prawdziwym pasjonatem podróży. Na swoim koncie ma już 80 odwiedzone państwa, szczególnie zainteresowany jest światem Islamu, dlatego wyjątkowo wspomina swoje podróże do Libii, Algierii, Syrii, Maroka, Senegalu. Szczególnie upodobał sobie Iran, czego wyrazem jest ta wyjątkowa książka. Wyznaje zasadę, że warto znać chociaż kilka słów w języku państwa, do którego się podróżuje.