PAKISTAN

Pierwszy polski przewodnik

Kompendium wiedzy o Pakistanie, rozproszonej w nielicznej i trudno dostępnej literaturze w języku polskim.

Pakistan

O KSIĄŻCE

Przewodnik Pakistan powstał po liczącym trzy miesiące pobycie w tym egzotycznym i pozornie nieprzyjaznym turystom kraju. Książka ma zachęcać do podróży, a jednocześnie w miarę obiektywnie objaśniać historię, kulturę i obyczaje tego kraju. Adresowana jest do coraz liczniejszej grupy turystów odwiedzających Pakistan za pośrednictwem biur podróży. Także osoby podróżujące indywidualnie znajdą tu wiele praktycznych informacji i porad, poczynając od opisów najważniejszych miast, po kuchnię i szczegóły dotyczące zwiedzanych obiektów.

Ten wartościowy przewodnik nie tylko przedstawia główne atrakcje, ale także ukazuje mniej znane aspekty kulturowe i lokalizacje często pomijane przez turystów. Znajdzie się w nim także ogrom praktycznych informacji – zdezorientowany podróżny znajdzie tutaj wskazówki dotyczące transportu, cen w hotelach oraz listy restauracji, w których można spróbować autentycznych pakistańskich dań. Istotny jest również słowniczek z podstawowymi terminami i zwrotami.

Mielczarek śmiało podważa powszechne opinie na temat Pakistanu, obala stereotypy, przybliża to, co odległe. Pakistan jest dziełem stworzonym na czasy, gdy odwiedzający zdają sobie sprawę z własnej odpowiedzialności, a podróż staje się bezpośrednim spotkaniem z Innym.

Książka Mielczarka jest dla tych planujących podróż, tych, co wolą tylko wędrować palcem po mapie i wszystkich tych, którzy spragnieni są mądrej i uczciwej literatury faktu. Nie pozostaje mi nic innego, jak polecić czytelnikom tę ucztę dla zmysłów, ducha i umysłu.

W środku

^

Historia Pakistanu

Kilka tysięcy lat w pigułce

^

Atrakcje

Te najważniejsze i te mniej znane miasta i zabytki 

^

Kuchnia

Spis tradycyjnych dań, będących filarem pakistańskiej kuchni

^

Praktyczne informacje

Organizacja podróży, waluta, komunikacja, hotele

^

Obyczaje

Zasady ubioru, zachowania w miejscach publicznych i tajniki islamu

^

Relacje z Polską

Udział Polaków w życiu społecznym i kulturalnym Pakistanu

Dlaczego Pakistan?

„Pakistan. Welcome!” – takimi słowami witają zwykle Pakistańczycy napotkanych cudzoziemców. Często są to jedyne angielskie wyrazy, jakie znają.
Pakistan to kraj w Polsce prawie nieznany, choć jego historia liczy ponad cztery tysiące lat. Oczywiście nie jako państwa, lecz kwitnących tam niegdyś cywilizacji położonych w dolinie potężnej azjatyckiej rzeki – Indusu. Ludne, tajemnicze miasta Harappa czy Mohendżo Daro do dziś imponują wielkością i stopniem rozwoju. Z subkontynentu indyjskiego wywędrował w świat buddyzm, którego wspaniałe zabytki znajdują się na trasie naszej podróży. Panowanie dynastii Wielkich Mogołów pozostawiło przepiękne ogrody, forty, mauzolea i meczety nawiązujące do dziedzictwa kultury perskiej. Przyniosło ono także nową religię – islam. Dziś Pakistan jest, po Indonezji, drugim najludniejszym państwem muzułmańskim na świecie – liczy już 243 miliony mieszkańców. Znakomita większość z nich – 97% – wyznaje islam w wersji sunnickiej. Nie przeszkadza to w pełnieniu najwyższych nawet funkcji politycznych kobietom – do chwili śmierci w zamachu premierem kraju była słynna Benazir Bhutto.
Pakistan jest dziś stabilną demokracją, a rządy jeszcze niedawno sprawował były sportowiec, kapitan narodowej reprezentacji krykieta, popularny Imran Khan. Armia, mocno zaangażowana w gospodarkę kraju, jest coraz mniej chętna, by przejmować władzę z rąk cywilów. Skonfliktowany z sąsiednimi Indiami kraj posiada broń atomową, akcentując jednocześnie obronny charakter swego programu zbrojeniowego. Gospodarka opiera się na rolnictwie, korzystającym z ciepłego klimatu i dostatku wody, rozprowadzanej największymi na świecie systemami irygacyjnymi. W pejzażu dominują niziny, ale znajdziemy tu również pustynie, a przede wszystkim wspaniałe łańcuchy górskie. Karakorum, Hindukusz i Himalaje leżą po części w Pakistanie, a ich królem jest K2, drugi co do wysokości szczyt Ziemi (8611 m n.p.m.).

Rodziałów

Stron

W Pakistanie w 2024 roku mieszkało 242 923 000 ludzi, a samo państwo ma powierzchnię 881 913 km². Historia tych terenów sięga kilku tysięcy lat przed Chrystusem. Książka Mielczarka przedstawia zarówno ówczesne dzieje, jak i te teraźniejsze całościowo i interesująco. To jest 290 stron prawdziwego konkretu!

To wyczerpujące kompendium wiedzy o Pakistanie, z którego może skorzystać każdy podróżny planujący wyprawę do tego kraju.

PREMIERA
30 KWIETNIA 2024

Chcesz wiedzieć jeszcze więcej o Pakistanie i innych krajach islamu?Zapisz się na listę sympatyków Zbigniewa Mielczarka!

Będziesz otrzymywać nasz newsletter, a w nim zapowiedzi książek o Pakistanie, aktualności i darmowe materiały o krajach islamu. A to wszystko zgodnie z naszą polityką prywatności!

o autorze

Zbigniew Mielczarek jest doświadczonym pilotem wycieczek zagranicznych, a przede wszystkim prawdziwym pasjonatem podróży. Na swoim koncie ma już 80 odwiedzone państwa, szczególnie zainteresowany jest światem Islamu, dlatego wyjątkowo wspomina swoje podróże do Libii, Algierii, Syrii, Maroka, Senegalu. Wyznaje zasadę, że warto znać chociaż kilka słów w języku państwa, do którego się podróżuje.