Pakistan – kraj zupełnie w Polsce nieznany. Jego historia liczy sobie ponad cztery tysiące lat. Oczywiście nie jako państwa, lecz kwitnących tam niegdyś cywilizacji. Cywilizacji położonych w dolinie potężnej azjatyckiej rzeki – Indusu.
Ludne, tajemnicze miasta Harappa, czy Mohendżo Daro, do dziś imponują swoją wielkością i stopniem rozwoju. Z subkontynentu indyjskiego wywędrował w świat buddyzm. Wspaniałe zabytki buddyjskie Pakistanu znajdują się na liście UNESCO. Panowanie dynastii Wielkich Mogołów pozostawiło po sobie przepiękne ogrody, forty, mauzolea i meczety nawiązujące do dziedzictwa kultury perskiej. Przyniosło także nową religię – islam.
Dziś Pakistan jest po Indonezji, drugim, najludniejszym państwem muzułmańskim na świecie – liczy już 241 milionów ludzi. Znakomita większość z nich – 96%, wyznaje islam w wersji sunnickiej. Nie przeszkadza to w pełnieniu najwyższych nawet funkcji politycznych kobietom – do czasu śmierci w zamachu, premierem kraju była słynna Benazir Bhutto.
Pakistan jest dziś stabilną demokracją, a rządy jeszcze niedawno sprawował były sportowiec, kapitan narodowej reprezentacji krykieta, popularny Imran Khan. Skonfliktowany z sąsiednimi Indiami kraj, posiada broń atomową, deklarując jednocześnie obronny charakter swojego programu zbrojeniowego.
Będziesz otrzymywać nasz newsletter, a w nim zapowiedzi książek o Pakistanie, aktualności i darmowe materiały o krajach islamu. A to wszystko zgodnie z naszą polityką prywatności!
Gospodarka, to głównie rolnictwo, korzystające z ciepłego klimatu i dostatku wody, rozprowadzanej największymi na świecie systemami irygacyjnymi. W jego pejzażu dominują niziny, ale znajdziemy tu i pustynie, a przede wszystkim wspaniałe łańcuchy górskie. Karakorum, Hindukusz i Himalaje leżą po części w Pakistanie, a ich królem jest K2, drugi co do wysokości szczyt Ziemi (8611 m).
Pakistan jest krajem paradoksów. Jego założyciel Muhammad Ali Jinnah wcale nie chciał separacji z Indiami. Dziś zwany Ojcem Narodu — Baba-e Kaum jest czczony mimo, że nie żałował sobie cygar, ani whisky. Sama nazwa Pakistan oznacza „Kraj ludzi czystych (duchem)” i bierze się od początkowych liter prowincji wchodzących w jego skład.
Nowożytna historia kraju, zaczęła się w 1947 r., podziałem imperialnych Indii Brytyjskich. Towarzyszyły jej krwawe konflikty z niepodległymi już Indiami, rozpad dwuczłonowego państwa i powstanie Bangladeszu, wreszcie wojskowe zamachy stanu i konflikty wewnętrzne. Pakistan jest aktywny w polityce międzynarodowej, jako dawny przeciwnik ZSRR w konflikcie afgańskim i protektor współczesnych talibów władających Afganistanem. Nie spotkamy tu jednak brodatych fundamentalistów potrząsających kałasznikowami.
Młode społeczeństwo jest ciekawe obcych i przyjaźnie nastawione wobec turystów. Obowiązuje tu honorowy kodeks zwany Pasztunwali nakazujący miejscowym gościnność i opiekę nad przyjezdnymi. Kraj gdzie większość ludności żyje w ubóstwie stawia na turystykę. Oferuje trekkingi w górach, atrakcyjne stolice – Lahore, Karachi, Islamabad, kolorowe bazary i orientalną kuchnię.
Zbigniew Mielczarek
0 komentarzy